13 januari 2026
In dit artikel willen we een korte vooruitblik werpen op de wetgeving die raakt aan welzijn op het werk en in werking treedt in 2026.
Op 1 januari 2026 zijn de wijzigingen rond de re-integratie van werknemers in ongeschiktheid wegens ziekte van kracht gegaan.
Lees er hier alles over.
Eind 2025 werd het Koninklijk besluit van 19 december 2025 tot wijziging van de codex over het welzijn op het werk met betrekking tot asbest gepubliceerd.
Je kan er meer over lezen in dit artikel: Strengere asbestregels zijn een feit – Cohezio.
De wet van 18 december 2025 versoepelt de regels voor de tewerkstelling van minderjarigen vanaf 15 jaar.
Lees er hier alles over.
Vanaf 2026 moet een verplichte arbeidsongevallenverzekering afgesloten worden voor zelfstandige platformwerkers. De platformexploitant moet de arbeidsongevallenverzekering afsluiten voor alle zelfstandige platformwerkers die bezoldigde prestaties uitvoeren via zijn digitaal platform (bvb. apps zoals Uber Eats, Deliveroo, Takeaway).
Grote GIDPBW die vóór 1 juli 2024 werden opgericht, moeten zo snel mogelijk, en ten laatste op 1 juli 2026, een nieuwe toelating vragen bij de algemene directie Humanisering van de Arbeid Meer info: Gemeenschappelijke interne dienst: de overgangsbepalingen – Cohezio
Verwacht voor 2026: de afschaffing van het algemeen verbod op nachtwerk. In bepaalde sectoren, zoals de e-commerce en de logistieke sector, zal er pas sprake zijn van “nachtwerk” tussen middernacht en 5u ‘s ochtends. Dit was althans één van de punten van het zomerakkoord dat de regering in 2025 sloot.
De tarieven voor externe diensten voor preventie en bescherming op het werk zijn voor 2026 met 4,05 % geïndexeerd ten opzichte van 2025, na twee overschrijdingen van de spilindex in 2025.
Jeugdige werknemers vormen in het arbeidsrecht een bijzondere categorie waarvoor heel wat beschermingsmaatregelen van toepassing zijn.
De vereiste dat een 15-jarige die tewerkgesteld wordt zijn of haar eerste twee jaren secundair onderwijs moest hebben afgemaakt, werd met de Wet van 18 december houdende diverse bepalingen afgeschaft. Voortaan kan ook de 15-jarige die (nog) zijn tweede jaar secundair niet voleindigde, een vakantiejob uitoefenen. Wel mag het enkel gaan om lichte arbeid. Wat “lichte arbeid” precies inhoudt, zal nog uitgeklaard worden door een later Koninklijk besluit.
Met de publicatie van het nieuwe Koninklijk Besluit scherpt België de asbestregelgeving drastisch aan. De grenswaarden voor blootstelling gaan fors significant omlaag en de meettechnieken worden strikt beperkt.
De federale regering heeft de begeleiding van langdurig zieken tot prioriteit uitgeroepen. Met ingrijpende wijzigingen in de Codex over het welzijn op het werk verandert de manier waarop u verzuim beheert. Cohezio helpt u de nieuwe regels om te zetten in een werkbaar beleid.
Het nieuwe koninklijk besluit over de re-integratie van arbeidsongeschikte werknemers werd gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad van 30 december 2025.
Het is op het moment van schrijven nog wachten op de nieuwe wetgeving rond langdurig zieken. De verwachting was dat deze nog in 2025 gepubliceerd zou worden, om op 1 januari 2026 in werking te treden. Wij zijn niet op de hoogte van de uiteindelijke vorm waarin deze wetgeving zal verschijnen, maar zullen u per speciale berichtgeving op de hoogte brengen van de wijzigingen van zodra dit een feit is.
Er is in 2025 echter ook andere wetgeving verschenen of in werking getreden. In dit artikel willen we hiervan een kort overzicht bieden.
De veranderingen in het werkloosheidsuitkeringssysteem verplaatsen de druk naar de OCMW’s. Ze zijn de oorzaak van de ontwikkeling van een zware psychosociale last die onmiddellijke maatregelen vereist.
Aangezien de spilindex in 2025 zal worden overschreden en om u in staat te stellen uw begrotingen voor volgend jaar op te stellen, willen wij u de verwachte minimumtarieven voor 2026 meedelen. De FOD Werkgelegenheid zal de nieuwe officiële tarieven begin januari volgend jaar publiceren.
Een belangrijke ommekeer voor HR, met de steun van Cohezio.
In juni 2025 verstuurde Fedris via eBox een communicatie naar alle Belgische werkgevers over de zogenaamde “risicoaangifte” bij zwangerschap. Daarin wordt gesteld dat een werkgever verplicht is om Fedris op de hoogte te brengen wanneer de arbeidsarts tijdens een risicoanalyse gezondheidsrisico’s vaststelt voor een zwangere werkneemster of het ongeboren kind.